polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: - Powinniśmy zacząć dyskusję nad nową konstytucją w Polsce; w najważniejszych sprawach ustrojowych nie można decydować bez wcześniejszego zapytania o zdanie polskiego społeczeństwa - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda.* * * AUSTRALIA: Filip Wilson, arcybiskup Adelajdy, został uznany winnym tego, że tuszował molestowanie dzieci przez ks. Kubę Fletchera w latach 70. XX w. Premier Malkolm Turnbull twierdzi, że duchowny powinien sam zrezygnować, a ponieważ tego nie zrobił, nadszedł czas, by papież Franciszek wkroczył do akcji i zdjął go z urzędu. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump polecił swemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johnowi Boltonowi, by zaprosił rosyjskiego przywódcę Władimira Putina do Białego Domu - poinformowała w czwartek na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.
EVENTS INFO: Teatr Fantazja: The Trial of Dali - Zenith Theatre, 10 & 11.08, godz. 19:30; Klub Polski w Bankstown, 8.09, godz. 16:00

wtorek, 14 grudnia 2010

Australia i świat wg Cejrowskiego

Na początku grudnia znany podrożnik i celebryta polskich mediów , Wojciech Cejrowski przebywał w Sydney i uczestniczył w Polish Christmas Festiwal na Darling Harbour, gdzie udzielił  (jego menadżerka pilnująca sprzedaży książek zgodziła sie tylko na 5 minut) krótkiego wywiadu Krzysztofowi Bajkowskiemu dla Bumeranga Polskiego.


-Jaki kraj był dla Pana jako podróżnika najciekawszym?
- Ja najbardziej lubię Meksyk. To nie chodzi o to, który kraj jest najciekawszy, tylko to co się kocha. Jak się kocha kraj to odcinki filmowe wychodzą lepsze, bo uśmiechnięte.
-Dlaczego Meksyk?
- No a dlaczego kocha się tę a nie inną kobietę? Miłość jest niewytłumaczalna. Dlaczgo ktoś lubi budyń, a ktoś inny szpinak? Też niewytłumaczalne rzeczy. Po prostu w Meksyku zakochałem się od pierwszego wejrzenia w 1985 roku. Tak już zostało. W Meksyku podoba mi się wszystko: pejzaż, kultura stara i nowa, sztuka wyższa i niższa, jedzenie, muzyka, klimat. To jak mi się wszystko podoba to odcinki z Meksyku były najlepsze. A merytorycznie to chyba najlepsze byly z Amazoni, bo opisywanie dzikich plemion Amazoni to jest to czym zajmuję się od 25 lat.

Wojciech Cejrowski na Darling Harbour
Fot. K.Bajkowski
-Jeden z pańskich programów "Boso przez świat" był o Madagaskarze w kontekście polskim.
- Filmy zrobiłem tam ciekawe. Natomiast Madagaskar jako taki był rozczarowaniem. To jest była kolonia francuska, a Francuzi zostawiają po sobie zawsze bałegan. Brytyjczycy zostawiają porządek, a Francuzi bałagan. Natomiast w kontekście polskim to wielka szkoda, że Rzeczpospolita przedwojenna nie zdążyla  kupić od Francuzów Madagaskaru. Francja wystawiła tę swoja kolonię na sprzedaż w Lidze Narodów i Polska już ją prawie kupiła. Gdyby kupiono wówczas Madagaskar, to Armia Andersa nie musiałaby prosić Brytyjczyków o azyl, tylko rząd polski legalnie osiadłby na wolnym terytorium Rzeczpospolitej po II wojnie światowej.
Teraz znów idą czasy wojny światowej. Widać wyraźnie kryzysy narastające, bomby atomowe. Tu Arabowie, tam Kim Ir Sen. Należy się -  uważam – przygotować na taką okoliczność, bo znowu będzie bałagan w Europie. Polska powinna kupić kawał ziemi. Jest wiele zbankrutowanych krajów na świecie, które sprzedają swoje terytoria.
-Na przykład?
- Proszę Pana: Wanuatu proponowało wyspy, na Karaibach można kupic wyspy. A ja gdybym był polskim dyplomatą pojechałbym na Madagaskar i zapytał się, czy temu biednemu rządowi, ktory tam rządzi i potyka się o własne sznurowadła, nie byłoby fajnie stworzyć unię taką jak Unia Polsko-Litewska. Może zechcieliby mieć unię z bogatym krajem europejsklim, jakim jest Polska w tej chwili. Trzeba tylko sprobować.
-Pańska największa niespodzianka podróżnicza.
- Wie Pan co?... rozczarowanie związane z Australią. Tutaj macie tak rozbuchany social, że pracownicy są nieuprzejmi wobec klientów, bo nie zależy im. Kelner w restauracji po prostu jest w pracy. Nie stara sie o to, żeby więcej klientów obsłużyć, bo więcej napiwków dostanie na przykład. Wszedzie indziej kelner ściga klienta, szybko obsługuje, miły jest bo liczy na napiwek. A tutaj? Oni mają swoje pensje, mogłoby pana nie być w restauracji. Oni i tak swoje zarobią.
-Najprzyjemniejsze wrażenie z podróży.
- To bardzo trudno powiedzieć. Tak jak, którą córkę  Pan najbardziej kocha? A ma Pan siedem córek. Każdą córkę kocha się trochę inaczej. Proszę Pana. Bardzo lubię Stany Zjednoczone. Bardzo dobrze się tam czuję, wszedzie gdzie się tam znajdę . No i oczywiście Meksyk.

Wojciech Cejrowski - polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, publicysta, autor książek, artykułów prasowych i programow telewizyjnych.  Cejrowski podróżował dotychczas po 40 krajach na 6 kontynentach. Najczęściej jeździ do Amazonii, dokumentując życie zamieszkujących ją Indian i Metysów.
Wraz z TVP  zrealizowal cykl filmów podróżniczych Boso przez świat .
Jest najbardziej wyrazistą a zarazem kontrowersyjną osobowością telewizyjną w Polsce. Obecnie prowadzi w TVN program publicystyczny Po mojemu. Deklaruje się jako konserwatywny chrześcijanin i przeciwnik poprawności politycznej. Wypowiada się otwarcie przeciw ruchom homoseksualnym, protestuje przeciwko aborcji, eutanazji i stosowaniu antykoncepcji.
Jest otwartym krytykiem obrad "Okrągłego Stołu" i  przeciwnikiem Unii Europejskiej w jej obecnym kształcie.

1 komentarz:

  1. KOmpletnie od rzeczy jest komentarz Pana Cejroskiego dotycacy Australii, kelnerzy bazuja na napiwkach jak wszedzie na swiecie a obsuga..no coz jest o wiele wolniejsza ale nie moge zgodzic sie z tym ze jest nieuprzejma! Dokladnie takie odnosze w wrazenie w Polsce i Wloszech gdzie bywam regularnie. Nieuprzejmosci osob swiadczacych uslugi jest w tych krajach wrecz zastraszajaca. Kiedy wracam do Au oddycham z ulga kupujac "mala czarna"
    Pozdrawiam
    Iwona

    OdpowiedzUsuń

Promocja

Promocja

Promocja