polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przebywał w Stanach Zjednoczonych z pięciodniową wizytą. W jej trakcie poprowadził debatę wysokiego szczebla w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w tym gremium. W Millennium Park w Chicago para prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w USA. * * * AUSTRALIA: Rząd Federalny ogłosił budżet, który uwzględnia obniżkę podatku dochodowego. Zieloni sprzeciwiają się tym planom. Ich lider Richard Di Natale wzywa do odrzucenia projektu ustawy na rzecz zwiększenia finansowania opieki zdrowotnej, edukacji i walki ze zmianami klimatu.* * * SWIAT: W Soczi Władimir Putin spotkal się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem, któremu pogratulowal znaczących sukcesów w walce z terrorystycznymi formacjami. Z Merkel rozmawial o Ukrainie, wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z sojusznikiem Rosji i Syrii, Iranem, oraz o Nord Stream 2.
EVENTS INFO: Tribute to Freedom. Celebration of Poland's Independence - Sydney Town Hall, 1.06, godz. 18:30 * * * Dzień Dziecka: Bajkowy Swiat - Klub Polski w Bankstown, 2.06, godz. 10:00 * * * Otwarcie Wystawy „Drogi do Niepodległości" - Klub Polski w Ashfield, 2.06, godz. 17:30 * * * Wieczór z Poezją i Muzyką: „W hołdzie Wolnej i Niepodległej... i Tym którzy odważyli się marzyć” - Klub Polski w Ashfield, 2.06, godz. 19:00

czwartek, 11 listopada 2010

Pomnik ofiak katastrofy smoleńskiej odsłonięty

- W imieniu rodzin proszę o ciszę nad tymi trumnami, o uszanowanie naszej żałoby, choćby tylko w tym miejscu - apelowała Joanna Racewicz, wdowa po zmarłym w katastrofie prezydenckiego samolotu oficerze BOR, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar smoleńskiej katastrofy na warszawskich Powązkach. Uroczystości rozpoczęły się o 8:41 - o tej godzinie 10 kwietnia prezydencki samolot uderzył w ziemię.
W uroczystości uczestniczyły rodziny i bliscy ofiar, prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, premier Donald Tusk.

Uroczystości rozpoczęły się od dźwięku syren i minuty ciszy. Potem odegrano hymn Polski. Jako pierwsza głos w imieniu rodzin zabrała Joanna Racewicz, która w katastrofie straciła męża, oficera BOR-u Pawła Janeczka.

Potem głos zabrał prezydent Bronisław Komorowski. - Bardzo bym chciał, aby ten pomnik postawiony nie z jakichkolwiek kalkulacji politycznych, ale z odruchu serca, był tym miejscem, w którym ile razy ktokolwiek z nas stanie, serdeczna myśl, serdeczna modlitwa pofrunie daleko aż tam do Smoleńska - powiedział, podkreślając jednocześnie, że "w takich chwilach wszyscy jesteśmy jedną osieroconą rodziną i tak powinno być na zawsze".Relacja telewizyjna z uroczystosci odsłonięcia pomnika na Powązkach:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Promocja

Promocja

Promocja