polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: - Mamy do czynienia z największą w dziejach polskiego leśnictwa klęską spowodowaną wiatrami o znamionach huraganu - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Dodał, że na terenach dotkniętych nawałnicami pokotem leży ok. 8,2 mln m sześc. drewna. * * * AUSTRALIA: Wicepremier Barnaba Joyce może stracić swoje stanowisko po tym jak rząd Nowej Zelandii potwierdził, że jest obywatelem nowozelandzkim według ustawy o obywatelstwie z 1948 r. Ojciec Joyce'a był Nowozelandczykiem. Australijska konstytucja zabrania osobom z podwójnym obywatelstwem zasiadać w parlamencie. * * * SWIAT: Do zamachu z wykorzystaniem furgonetki doszło na La Rambla w pobliżu placu Katalońskiego w Barcelonie. W ataku zginęło 14 osób, a ponad 100 jest rannych. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.
EVENTS INFO: Otwarcie wystawy Vitka Skoniecznego: "Portrety i kompozycje według Modiglianiego i Picassa" - Konsulat RP w Sydney, 8.09, godz. 18:30

czwartek, 11 listopada 2010

Pomnik ofiak katastrofy smoleńskiej odsłonięty

- W imieniu rodzin proszę o ciszę nad tymi trumnami, o uszanowanie naszej żałoby, choćby tylko w tym miejscu - apelowała Joanna Racewicz, wdowa po zmarłym w katastrofie prezydenckiego samolotu oficerze BOR, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar smoleńskiej katastrofy na warszawskich Powązkach. Uroczystości rozpoczęły się o 8:41 - o tej godzinie 10 kwietnia prezydencki samolot uderzył w ziemię.
W uroczystości uczestniczyły rodziny i bliscy ofiar, prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, premier Donald Tusk.

Uroczystości rozpoczęły się od dźwięku syren i minuty ciszy. Potem odegrano hymn Polski. Jako pierwsza głos w imieniu rodzin zabrała Joanna Racewicz, która w katastrofie straciła męża, oficera BOR-u Pawła Janeczka.

Potem głos zabrał prezydent Bronisław Komorowski. - Bardzo bym chciał, aby ten pomnik postawiony nie z jakichkolwiek kalkulacji politycznych, ale z odruchu serca, był tym miejscem, w którym ile razy ktokolwiek z nas stanie, serdeczna myśl, serdeczna modlitwa pofrunie daleko aż tam do Smoleńska - powiedział, podkreślając jednocześnie, że "w takich chwilach wszyscy jesteśmy jedną osieroconą rodziną i tak powinno być na zawsze".Relacja telewizyjna z uroczystosci odsłonięcia pomnika na Powązkach:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Promocja

Promocja