polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 19 września 2010

Historyczna wizyta papieża w Wielkiej Brytanii

 Beatyfikacja kardynała Johna Henry Newmena, anglikanina, ktory przeszedł na katolicyzm w czasach wiktoriańskich zakończyła dziś czterodniową pielgrzymkę papieża Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. 
W trakcietej  wizyty apostolskiej papież odwiedził kolejno Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham. Byla to pierwsza w historii państwowa podróż głowy Kościoła katolickiego do Wielkiej Brytanii od 16. wieku, kiedy to król Henryk VIII ogłosił niezależność Kościoła Anglii od Rzymu. Jan Paweł II był w tym kraju w 1982 r., ale z wizytą pasterską.



Aresztowanie sześciu ulicznych sprzątaczy z północnej Afryki przez antyterrorystyczną jednostkę Scotland Yardu w związku z podejrzeniem o przygotowywanie ataku terrorystycznego, nie spowodowało zmiany programu wizyty.

Oficjalna uroczystość powitania odbyła się w królewskim pałacu Holyroodhouse w Edynburgu gdzie doszło do spotkania  z królową Elżbietą II. Elżbieta II wyraziła radość z wizyty Benedykta XVI, która jest okazją do pogłębienia relacji między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołem anglikańskim.
W drugim dniu swojej wizyty w Wielkiej Brytanii Benedykt XVI wystąpił z przemówieniem w parlamencie. Jego słowom przysłuchiwało się prawie dwa tysiące posłów, lordów i wybitnych osobistości życia publicznego – wśród nich czworo byłych premierów.



Benedykt XVI dwukrotnie spotkał się w Londynie z duchowym zwierzchnikiem anglikanów arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem w jego prywatnej rezydencji i z okazji nieszporów ekumenicznych.

W symbolicznym geście pojednania papież wraz z abp. Williamsem modlił się w opactwie westminsterskim przy grobie św. Edwarda Wyznawcy (1003-66), który jest patronem królów, w tym brytyjskiej rodziny królewskiej, i trudnych małżeństw.



Wcześniej papież odwiedził abp. Canterbury w jego rezydencji Lambeth Palace, gdzie byli obecni również biskupi obu wyznań.



W sobotę Benedykt XVI  spotkał się z ofiarami księży-pedofilów. Papież przez pół godziny rozmawiał w sobotę w nuncjaturze apostolskiej z 4 kobietami i mężczyzną w wieku 40-50 lat.
Podczas briefingu w Londynie rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi zwrócił uwagę na to, że papież spotkał się też, po raz pierwszy, z osobami, zaangażowanymi w obronę dzieci i nastolatków przed wykorzystywaniem seksualnym.

Jako "całkowicie fałszywe" określił natomiast sugestie, jakoby Kościół nakazał milczeć ofiarom wykorzystywania. - Kościół nigdy czegoś takiego nie powiedział. Ofiary mogą mówić to, co chcą - zapewnił ks. Lombardi.

Papież Benedykt XVI podkreślał podczas dzisiejszej mszy beatyfikacyjnej w Birmingham mocne przekonanie kard. Newmana, od dzis błogosławionego o potrzebie publicznego głoszenia wiary i dawania jej świadectwa własnym życiem. Papież podzielił też jego obawy o kierunek, w jakim zmierza świeckie społeczeństwo.

---
Liczbę katolików w Wielkiej Brytanii szacuje się na 5-6 mln, co stanowi ok. 8 proc. ogółu ludności, łącznie z Irlandią Północną. W Szkocji stanowią oni ok. 15 proc. ludności. W Anglii najliczniej zamieszkują środkową Anglię i północno-zachodnią część (Liverpool i okolice).
Przez całe wieki katolicy w Wielkiej Brytanii byli represjonowani. Nie wolno im było zasiadać w parlamencie, posiadać ziemi i pełnić funkcji dowódczych w wojsku. Prawa obywatelskie przyznano im dopiero w 1829 roku. Szkoły katolickie włączono do państwowego systemu oświaty w 1944 roku.
Postawa antykatolicka ma Wielkiej Brytanii, gdzie religią państwową jest anglikanizm, głębokie korzenie. Usankcjonowana jest np. w prawie do następstwa tronu - zakazie ślubu następcy tronu z katoliczką pod groźbą utraty praw do dziedziczenia go.
Badania socjologiczne wskazują, że największe przywiązanie do religii anglikańskiej występuje w klasie średniej, skłonnej głosować na partię konserwatywną. Stosunki korony brytyjskiej z Watykanem zerwał w 1534 roku Henryk VIII, wydając tzw. akt supremacji stwierdzający, że to monarcha jest głową narodowego Kościoła, a nie papież.

Więcej: KAI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy